National History Day 2016 Winners

National History Day 2016

June 12-16

NHD Medalists

NHD Special Prize Winners

NHD Finalists

NHD Medalists
Junior Paper

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 10034 Baytown, TX, Harris, GCCISD, Gentry Junior High, Tara Fountain

American Colonial Committees of Correspondence: Encountering Oppression, Exploring Unity, and Exchanging Visions of the Future
Benjamin Warford-Johnston


Junior Individual Performance

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 13022 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


Dare to Explore: How the Founding of the National Geographic Society Changed the Scientific Community Forever
Harper Hoover


Junior Group Website

 Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
2 18018 AUSTIN, TX, Travis, none, Austin Area Homeschoolers, Jennifer Leeds

The March on Polio
John Leeds
Evan Weldon


Senior Group Exhibit

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
2 26058 Baytown, TX, Harris, GCCISD, Ross S. Sterling Highschool, Stephanie Cottle

WWII Women Airforce Service Pilots: Exchanging Traditional Roles, Exploring Military Aviation and Encountering Discrimination

Priscila Garcia
Danielle Garcia


Senior Individual Website

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
2 27014 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma

Ada Lovelace*, The Enchantress of Computing: Exploring the Beginnings of the Information Evolution
Denisse Cordova


Senior Paper

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
3 20018 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Donna Britt

An Alien Race That Should Be Segregated Socially: Mendez v. Westminister
Tomas de la Rosa


NHD Special Prize Recipients

Creativity Foundation Legacy Award
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
22051 Senior Group Documentary From Confederation to Nation

Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Impact Early College High School, 


 
Steve Koester
Michael Fanning
Matthew Broussard
George Washington Leadership in History
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
22051 Senior Group Documentary From Confederation to Nation

Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Impact Early College High School,

Steve Koester
Michael Fanning

Matthew Broussard
Kyleigh Fanning
African-American History
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
24026 Senior Group Performance I Too, Am America
Plano East Senior HS
Plano, TX
Richard Walker
Kathy Witcher
Alex Spiride
Mark Mathenge
Joshua Mathew
Kimberly Nguyen
Jude Franklin
Outstanding State Entry
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
16098 Junior Group Exhibit Atomic Prospectors
Copperas Cover Junior High
Copperas Cove, TX
Catherine Sharbeno
Gene Turner
Matthew Lanning
Tyler Murphy
26014 Senior Group Exhibit Irma Lerma Rangel: Leveling the Playing Field for All
Falfurrias High School
Falfurrias, TX
Martha Gutierrez
David Salinas
Mateo Requenez
Ramiro Soliz
Christian R. Perez
Jason R. Perez
Mabel Garza

 

NHD Finalists

Junior Group Performance

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
5 14065

Boerne, TX, Kendall, Boerne ISD, Boerne Middle School North, Bryan Degner

The Exploration, Encounters and Exchange of Women's Military Aviation in WWII; The Women's Airforce Service Pilots

Mac Holmes
Christa Lueders
Sheldon Quinn
Cara Wylie
Tyler Roberts


Senior Group Documentary

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
5 22096 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

A Pathway to the Unexplored: The National Geographic Society
Joel Saklad
Kacey Seifert
Elsa Mandt


Senior Individual Performance

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
5 23035 Austin, TX, Travis , private, One Day Academy, Laura Holle

Walk With Me: The Story of Fannie Lou Hamer's Encounter with Injustice
Hannah Edwards

 
Junior Group Performance

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
6 14045 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


Martin and Osa Johnson: For the Love of Adventure
Neal Dupuy
Brigitte Eichenberg


Senior Group Performance

 Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
9 24037 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Chasing Che
Robert Garland
Amber Cortez
Tommy Torres


Junior Individual Website

Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
10 17056 Fort Worth, TX, Tarrant County, Fort Worth Isd, McLean 6th Grade, chrissy gallegos

Sandra Day O'Connor: A Voice for Women's Rights
Dai Pham

Get this week's most popular Handbook of Texas articles delivered straight to your inbox