Texas History Day, April 30, 2016

Texas History Day

April 30, 2016

2016 State Contest Pictures

Junior Division Results

Senior Division Results

Special Award Recipients

Scholarship Recipients

Jump to a Category
Junior (grades 6-8) Group Documentary Junior (grades 6-8) Individual Documentary
Junior (grades 6-8) Group Performance Junior (grades 6-8) Individual Performance
Junior (grades 6-8) Group Exhibit Junior (grades 6-8) Individual Exhibit
Junior (grades 6-8) Individual Website Junior (grades 6-8) Individual Paper
Junior (grades 6-8) Group Website

Junior (grades 6-8) Group Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1200 Austin, TX, Travis County, Austin Isd, O Henry Middle, Duane Devereaux

The Panama Canal: Speeding Travel and Trade
Roman Ugarte
Augustin Ugarte
2 1219 Copperas Cove, TX, Coryell County, Copperas Cove Isd, Copperas Cove J H, Catherine Sharbeno
Jennifer Wills


A "Handshake in Space" The US-Soviet Collaboration
Gabriella Gorres
John Gorres
Jonathan Harrison
3 1210 Boerne, TX, Kendall, Boerne ISD, Boerne Middle School South, Maureen Greene

A Dreamer, A Pioneer, A Legend, Astronaut--Captain Gene Cernan
Gaven Abdullah
Holden Abdullah
Brant Gault
Rivers Rich
Cole Williams
4 1222 Livingston, TX, Polk County, Livingston Isd, Livingston J H, Suzonna McFarlain

A Sunny Day in History
Melanie Patranella
Jack Pedigo
Maisie Cherry
Distinguished Achievement 1223 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, Hornedo Middle, Patricia Minor

The Black Death: The Raging Epidemic of the Middle Ages
Agustin Del Campo
Sophia Flores
Ana Peinado
Alisa Pitchkolan
Chiara Schafer
Distinguished Achievement 1220 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Parker Intermediate, Molly Albers

Martyr's of Science
Darnell Celestin
Oscar Chagolla
Jordy Ceballos
Daniel Martinez
Ja'Quadry Limbrick
Distinguished Achievement 1207 El Paso, TX, El Paso, El Paso Independent School District, Wiggs Middle School, Adriana Jimenez

Westward Expansion: Encounter with Native Americans
Mackenzie Tovar
Isabella Valles
Distinguished Achievement 1204 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Stillman Middle, Frances Garcia

"A Man A Plan A Canal: Panama" Contagious Encounters & Medical Explorations Create Global Exchanges
Maya Garcia
Javier Gallegos
Junior (grades 6-8) Individual Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1113 Plano, TX, Collin, Plano ISD, Otto Middle School, Sheeba Rohini

Tempest in a teapot - how the encounter and exchange of tea fuelled British Imperialism
Anjali Gonuguntla
2 1126 Riviera, TX, Kleberg, Houston ISD, Virtual School-Texas Connections Academy, DeAnna Hamblin

Jacob Riis: Using Photography to Improve Human Conditions
Sara Hamblin
3 1119 Dallas, TX, Dallas County, Dallas Isd, Irma Rangel Ywl School, Vickie Williams

Sunita Williams: The Sky is No Limit
Lily McCollum
4 1104 Livingston, TX, Polk County, Livingston Isd, Livingston J H, Suzonna McFarlain

In the Madhouse and Around the World: The Story of Nellie Bly.
Caitlin Barron
Distinguished Achievement 1108 Austin, TX, Travis County, Austin Isd, O Henry Middle, Duane Devereaux

The Exploration, Encounter and Exchange of Media in the Cold War
Jacob Keiser
Distinguished Achievement 1103 Baytown, TX, Harris County, Goose Creek Cisd, Highlands J H, Michella Jones

The Christmas Truce: Exploring Peace, Exchanging Gifts, Encountering Humanity
Jacob Kingsmill
Distinguished Achievement 1121 Coppell, TX, Dallas, Coppell ISD , Coppell Middle School North, Angela Geiger

Railroads: A Great American Era
Akansha Singh
Distinguished Achievement 1131 Baytown, TX, United STates, GCCISD, Cedar Bayou Junior School, Lori Austin

Flying the Hump: Encountering the Himalayas
Riley Benoit
Junior (grades 6-8) Group Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1415 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


Martin and Osa Johnson: For the Love of Adventure
Neal Dupuy
Brigitte Eichenberg
2 1407 Boerne, TX, Kendall, Boerne ISD, Boerne Middle School North, Bryan Degner

The exploration,encounters and exchange of women's military aviation in WWII; the Women's Airforce Service Pilots
Mac Holmes
Christa Lueders
Sheldon quinn
CARA Wylie
Tyler Roberts
3 1421 Dallas, TX, Dallas County, Dallas Isd, Irma Rangel Ywl School, Vickie Williams

The Journey of Cabeza de Vaca
Karla Tellez
Alyssa Morales
Xiomara Hernandez
4 1403 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, Lincoln Middle, Christy Hines

The Manhattan Project: The Bomb Heard Round the World
Liam Crowley
George Farah
Taylor Fowlkes
Ben Gutierrez
Jackson Pine
Distinguished Achievement 1419 Fort Davis, TX, jeff davis, fort davis isd, Fort Davis High School, Sara Pittman

"Apollo 13: The Exchange, Exploration, and Encounter of the Successful Failure"
Shadix Wezel
Victoria Ferguson
Distinguished Achievement 1410 Missouri City, TX, Fort Bend, Fort Bend Independent School Dist., Quail Valley Middle School, Larry Romero

Francois Poullain de la Barre and his Influence Throughout Time
Dipti Punjabi
Trish Nguyen
Kirthana Pisipati
Vyshnavi Davuluri
Junior (grades 6-8) Individual Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1312 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


Dare to Explore: How the Founding of the National Geographic Society Changed the Scientific Community Forever
Harper Hoover
2 1306 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Grantham Academy, Dylan Kane

The Fatal Deception
Laila Chinn
3 1317 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Cedar Bayou Junior School, Ashley Thurgood

WASP's: Exploring the Air, Encountering Obstacles, and Exchanging Roles
Grace Muller
4 1301 Austin, TX, Travis County, Austin Isd, O Henry Middle, Duane Devereaux

"The Most Beautiful Girl in the World" and the Invention That Changed Modern Technology
Adeline Sutherland
Distinguished Achievement 1307 Austin, TX, Travis, Private, Renaissance Academy, Aisha Bhadelia

Smallpox Vaccine
Abdul Samad Oza
Distinguished Achievement 1318 El Paso, TX, El Paso, EPISD, Hornedo Middle School, Jill Sangabi

Lillian Smith Meets the Bombing of Pearl Harbor
Jaclyn Ruddock
Distinguished Achievement 1320 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


Little Rock Nine
Ellie Becker
Distinguished Achievement 1325 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Sartartia Middle School, Debbie Hansen

Valentina Tereshkova Meets Valery Bykovsky in Space
Mehaa Amirthalingam
Junior (grades 6-8) Group Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1621 Copperas Cove, TX, Coryell County, Copperas Cove Isd, Copperas Cove J H, Catherine Sharbeno
Gene Turner


Atomic Prospectors
Matthew Lanning
Tyler Murphy
2 1625 Fort Davis, TX, jeff davis, fort davis isd, Fort Davis High School, Sara Pittman

"Lewis and Clark: The Exploration of a New Land, Encounter of New Life, and Exchange of Equipment and Knowledge"
Rebekah Hicks
Paul Pittman
Crystal Power
3 1607 Houston, TX, Harris County, Adine ISD, Shotwell Middle, Jerome Nickerson
Ellen Angel
Monica Blackshire


Percy Julian
Tatyana McClain
Han Van
4 1629 San Antonio, TX, Bexar County, Northside Isd, Earl Rudder Middle, Jacqueline Grobe
Joshua Palmer


Sadako Sasaki:Encounter with Hope and Peace
Izumi Vazquez
Yen-Wen Gaines
Distinguished Achievement 1617 Missouri City, TX, Fort Bend, Fort Bend Independent School Dist., Quail Valley Middle School, Larry Romero

Voyager
Tiger Ji
Shreyhas Yachameneni
Anirudan Sivaprakash
Geoffery Zhang
Abhinav Sinha
Distinguished Achievement 1611 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, Hornedo Middle, Patricia Minor

The Inca Empire
Gisselle Covarrubias
Ana Ramirez
Distinguished Achievement 1606 Baytown, TX, harris, GCCISD, Gentry Junior High, Tara Fountain

Women's Roles in WWII
Carli Norris
Jordyn Serrano
Distinguished Achievement 1634 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett ISD, Burkburnett Middle School, Travis Copus
Judy Austin


Amelia Earhart: A Pioneer in Women's Aviation
Cassidy Summers
Ashley Ballard
Junior (grades 6-8) Individual Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1517 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Wilson Intermediate, Matt Strommer

The Challenger Disaster: Exchanging differences of opinions, Encountering disaster, and Exploring safety procedures
Huda Badat
2 1512 Spring, TX, Texas, Klein ISD, Salinas Homeschool, Lisa Salinas

La Salle in Texas: How the French Attempt at Colonization Changed the Face of the New World
Catherine Salinas
3 1505 Mesquite, TX, Dallas, Mesquite, Berry Middle School, Joshua Rutledge

The Mother of C.S.I.
Addie Everson
4 1522 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


Bob Ballard: Exhanging Technology, Exploring the Seas, Encountering Titanic
Morgan Wray
Distinguished Achievement 1501 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Stillman Middle, Frances Garcia

Limiting Casualties Through the Exploration of Civil War Medicine
Daniel Yarritu
Distinguished Achievement 1525 Lubbock, TX, Lubbock County, Lubbock ISD, Hutchinson Ms, Russell Beene

South Africa's Apartheid
Reese Benton
Distinguished Achievement 1530 BRENHAM, TX, Washington, Brenham, Brenham Jr. High, Ardis Kamenicky

Jose Pollicarpio "Polly" Rodruguez
Berit Zuch
Distinguished Achievement 1534 Waco, TX, Mclennan County, La Vega Isd, La Vega Intermediate School H P Miles Campus, Ryan Sparks

Jonas Salk: One Thousand Lives, One Serum
Bailee Barton
Junior (grades 6-8) Individual Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1718 Fort Worth, TX, Tarrant County, Fort Worth Isd, McLean 6th Grade, chrissy gallegos

Sandra Day O'Connor: A Voice for Women's Rights
Dai Pham
2 1712 Lubbock, TX, Lubbock County, Lubbock ISD, Hutchinson Ms, Gabriel Madrid

Neil Armstrong: The Voyage to the Moon
Aetizaz Sameer
3 1727 San Antonio, TX, Bexar, SAISD, Young Women's Leadership Academy, Emily Hartman

The Bracero Program
Mia Mendez
4 1706 Highlands, TX, Harris, Goose Creek CISD, Highlands Junior, Adrienne Freeman

The Silk Road: A Trade and Cultural Exchange
Anushka Ranjan
Distinguished Achievement 1724 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


The Forgotten Explorer: Suffragist to Summit
Rebecca Heldenbrand
Distinguished Achievement 1708 Granbury, TX, Hood County, Granbury Isd, Acton Middle School, David Brister

The Annexation of Hawaii: Queen Liliuokalani and the fall of an empire
KERI KITTLESON
Junior (grades 6-8) Individual Paper   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1029 Elgin, TX, Bastrop County, Elgin Isd, Elgin Middle School, Crystal Attinger

It's A Mad World
Abigail Fritz
2 1032 Baytown, TX, harris, GCCISD, Gentry Junior High, Tara Fountain

American Colonial Committees of Correspondence: Encountering Oppression, Exploring Unity, and Exchanging Visions of the Future
Benjamin Warford-Johnston
3 1020 Missouri City, TX, Fort Bend, Fort Bend Independent School Dist., Quail Valley Middle School, Larry Romero

The Internal Metamorphosis of Earl Warren: Balancing the Scales of Justice to Change American Legal History
Jacqueline Chin
4 1010 Abilene, TX, Taylor County, Abilene Isd, Clack Middle, Alicia Taylor

Empowering True Texas Heroes- The Tejano Charge
Ada Isabel Rodriguez - Figueroa
Distinguished Achievement 1018 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Chuck Viladevall
Maggie Martinez
E.P. Garth


Antietam and the Emancipation Proclamation: Crucible and Crisis
James Ackerman
Distinguished Achievement 1007 Ft. Worth, TX, Tarrant, Keller ISD, Fossil Hill Middle School, Dwight Borel

The Wright Brothers: Exploration, Encounter, and Exchange in Aviation
Kim Dao
Junior (grades 6-8) Group Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1820 Houston, TX, Harris, Aldine ISD, Lewis Middle School, LaShel Jackson

Robert Ballard: Exploring, Encountering, and Exchanging Underwater Mysteries
John Castaneda
Nicolas Gonzales
Elizabeth Manriquez
Jillian Nguyen
Samantha Salazar
2 1800 AUSTIN, TX, Travis, none, Austin Area Homeschoolers, Jennifer Leeds

The March on Polio
John Leeds
Evan Weldon
3 1832 Grapevine, TX, Tarrant County, Grapevine-Colleyville Isd, Grapevine Middle, Chad Hannon

Stonewall Riots
Ava Machado
Ethan Fortune
Paula Valencia
4 1813 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, First Colony Middle, Melody Rosner

Thomas Hopkins Gallaudet: An Expedition for the Education of Deaf Americans
Mindy Do
Raisa Guico
Tiffany Tam
Natalie Suen
Nicole Ramas
Distinguished Achievement 1833 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, First Colony Middle, Ty Lucas

Yellowstone: The World’s First National Park
Karissa Ho
Faith Eapen
Leah Pereira
Nida Virabalin
Distinguished Achievement 1808 El Paso, TX, El Paso, El Paso Independent School District, Wiggs Middle School, Adriana Jimenez

Cuban Embargo: Encountering the Cuban Nuclear Threat
Santiago Candelaria
Alan Loya-Silva
Santiago Prieto
Dario Sepulveda

Jump to a Category
Senior (grades 9-12) Group Documentary Senior (grades 9-12) Individual Documentary
Senior (grades 9-12) Group Performance Senior (grades 9-12) Individual Performance
Senior (grades 9-12) Group Exhibit Senior (grades 9-12) Individual Exhibit
Senior (grades 9-12) Individual Website Senior (grades 9-12) Individual Paper
Senior (grades 9-12) Group Website

Senior (grades 9-12) Group Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2203 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

A Pathway to the Unexplored: The National Geographic Society
Joel Saklad
Kacey Seifert
Elsa Mandt
2 2232 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Impact Early College High School, Steve Koester
Michael Fanning


From Confederation to Nation
Matthew Broussard
Kyleigh Fanning
3 2214 San Antonio, TX, Bexar, Archdiocese of San Antonio, Antonian College Preparatory High School, Ann Marie Ibar
Karl Kolodziej


Punjab to America: An Unlikely Encounter and Cultural Exchange
Korbin San Miguel
Michael Zuazua
4 2215 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

The Ladies of ENIAC: Pioneering the Era of the Computer
Riya Shah
Meena Ramakrishnan
Distinguished Achievement 2211 Ft. Worth, TX, USA, Charter, ILTexas Keller High Campus, Pat Ritchie

The Bubonic Plague/ The Black Death
Niko Laohoo
Jacob Hartnett
Kiscada Hastings
Josh Holland
Distinguished Achievement 2205 Arlington, TX, Tarrant, Uplift, Summit International Preparatory, Michael Delcambre

New Orleans: The City That Shaped Jazz
Keith Galloway
Sebastian Davis
Distinguished Achievement 2217 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Eve-teasing and Women's Social Reform in India
Tiffany Padilla
Progga Hassan
Distinguished Achievement 2222 Arlington, TX, Tarrant County, Arlington Isd, Martin H S, Jacqueline Echols

The Encounter of New Economics from Space Exploration
Justin Beck
Anthony Moeller
Distinguished Achievement 2225 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

William Stewart Halsted and the Exploration of Modern Surgery
Rakesh Kathiresan
Shriya Beesam
Thomas Truong
Adhya Beesam
Distinguished Achievement 2229 Lubbock, TX, Lubbock County, Lubbock Isd, Lubbock H S, Thomas Reynolds

The Ottoman Empire: The Global Spread of Islam
Harriet Davis
Savannah Reese
Noah Cruz
Senior (grades 9-12) Individual Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2105 Arlington, TX, Tarrant County, Arlington Isd, Martin H S, Jacqueline Echols

Nixon in China
Katie Beauford
2 2123 Waco, TX, McLennan, Waco ISD, Waco High School, Lyssa Davoust
Kristeen Williams


From Jacob Lawrence to Ella Fitzgerald: The Exploration, Encounter, and Exchange of Art through the Great Migration
Gloria Conatser
3 2115 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Petty-Binnig

The Fever of War
Brent Vela
4 2111 San Antonio, TX, Bexar, Northside ISD, John Jay High School, Travis Weissler
Amanda Gamez
Tori Berry


The Next Step in the Evolution of Man: The Scopes Monkey Trial
Emma Collins
Distinguished Achievement 2110 Hereford, TX, Deaf Smith, Hereford ISD, Hereford High School, Richard LaMascus

Goodnight in Texas
Lexy Riley
Distinguished Achievement 2102 Sanderson, TX, Terrell, Terrell County ISD, Sanderson High School, David Carrasco
Marcie Brown


The Lament of the LaBelle: Changing the Course of History
Margaret Brown
Distinguished Achievement 2118 Copperas Cove, TX, Coryell County, Copperas Cove Isd, Copperas Cove H S, Catherine Sharbeno

Culture Clash: Vietnamese Fishermen's Association vs. Knights of the Ku Klux Klan
Emma Bodisch
Distinguished Achievement 2122 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Suzanne Ransleben

From Typeset to Television: The Media”s Changing Impact on War
Zakary Piwetz
Distinguished Achievement 2129 San Antonio, TX, Bexar, Northside, Jay Science and Engineering Academy, Travis Weissler
Amanda Gamez
Tori Berry


Walter Cronkite: The Voice of a Generation
Christian Gomez
Distinguished Achievement 2131 Beaumont, TX, Jefferson, Harmony Public Schools, Harmony Science Academy - Beaumont, Adrienne Parks

The Medici's and the Renaissance
Colton Ansel
Senior (grades 9-12) Group Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2417 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

I Too, am America
Alex Spiride
Mark Mathenge
Joshua Mathew
Kimberly Nguyen
Jude Franklin
2 2423 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Chasing Che
Robert Garland
Amber Cortez
Tommy Torres
3 2400 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

Ellis Island: The Golden Years of Immigration
Natasha Raman
Christina Reynolds
Vijay Vuyyuru
Aniq Chunara
4 2409 San Antonio, TX, Bexar County, San Antonio ISD, Burbank H S, Carlos De Leon

Feel the Beat: Jazz Music During the Great Depression
Mika Kochheiser
Pedro Garcia
Abigail Gloria
Jakob Estrada
Zalliah Diaz
Distinguished Achievement 2425 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Hadassah Hernandez

The Wonder Drug: Thalidomide
Kiana Burks
Meagan Montiel
Amanda Narvaez
Alexis Nino
Distinguished Achievement 2415 San Antonio, TX, Bexar County, San Antonio ISD, Fox Technical H S, Sarah Skidmore

Bombs to Brides
Iman Wallace
Esperanza Gonzalez
Matthew Huchin
Shawn Rodriguez
Isaiah Salazar
Distinguished Achievement 2411 Alice, TX, Jim Wells County, Alice Isd, Alice H S, Elida De Leon

Alice Paul
Sarah Munoz
Kaylyn Luna
Marcella Chapa
Distinguished Achievement 2404 Baytown, TX, Harris, GCCISD, Robert E. Lee, Rosemary Calico-Hopson

"Pop" Goes the World!
Annelysse Lopez
Joshua Rice
Esmeralda Herrera
Senior (grades 9-12) Individual Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2308 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

The Search for the Ancient Ones
Celeste Apsey
2 2320 Ft. Worth, TX, USA, Charter, ILTexas Keller High Campus, Pat Ritchie

The Whispers of Darkness the Black death
Kaimen Goudy
3 2302 Austin, TX, Travis , private, One Day Academy, Laura Holle

Walk With Me: The Story of Fannie Lou Hamer's Encounter with Injustice
Hannah Edwards
4 2305 San Antonio, TX, Bexar County, North East Isd, International School Of America, Joshua Duelm

Exploring the Social Gospel's Fight for Justice: Three Case Studies in Child Advocacy
Katie West
Distinguished Achievement 2318 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

Binding it All Together: How Operation Paperclip Revolutionized Data
Rahul Hayaran
Distinguished Achievement 2314 Katy, TX, Harris, Cypress Fairbanks, Cypress Lakes Hs, Ashley Petry

Dadism
Jacqueline Leon
Senior (grades 9-12) Group Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2606 Baytown, TX, Harris, GCCISD, Ross S. Sterling Highschool, Stephanie Cottle

WWII Women Airforce Service Pilots: Exchanging Traditional Roles, Exploring Military Aviation and Encountering Discrimination
Priscilla Garcia
Danielle Garcia
2 2624 Falfurrias, TX, Brooks, Brooks county isd, Falfurrias High School, David Salinas

Irma Lerma Rangel: Leveling the Playing Field for All
Mateo Requenez
Ramiro Soliz
Christian R. Perez
Jason R. Perez
Mabel Garza
3 2616 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Blooming Hope: Lady Bird Johnson in the Political Realm
Morgan Kopcho
Alison Drileck
4 2622 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

Social Realism During the Great Depression
Monish Challagondla
Sophie Walsh
Divya Prabhakaran
Natasha Wakim
Distinguished Achievement 2617 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

The Mycenaeans: When Exploration, Encounters, and Exchange led to the Demise of a Greek Empire
Audrey Hsien
Julie Liu
Ruth Abebe
Grace Kikta
Distinguished Achievement 2608 Arlington, TX, Tarrant, Uplift, Summit International Preparatory, Michael Delcambre

The Fight for Gender Equality
Claudia Acosta
Noor Mohamed
Distinguished Achievement 2634 Beaumont, TX, Jefferson, Beaumont ISD, West Brook High School, MELANIE PHARIS

Silk Road Cultural Exchange
Miguel Magtaan
Tiffany Tran
Linda Zhou
Eric Lin
Mariah Harris
Distinguished Achievement 2641 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma

None but the Brave
Aracely Lara
Alma Pena
Ingris Pereira
Ana Cahuantzi Juarez
Senior (grades 9-12) Individual Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2534 Lewisville, TX, Denton, Responsive Education Solutions, Founders Classical Academy, Jonathan Rogers

Ada Lovelace: The First Computer Programmer
Madelynn Wimmer
2 2512 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Suzanne Ransleben

Food and Firearms
Sophie Vaughn
3 2528 Baytown, TX, Harris, GCCISD, Ross S. Sterling Highschool, Stephanie Cottle

Nikola Tesla: Altering a New Era
Havi Nguyen
4 2521 Austin, TX, Travis, Private, Renaissance Academy, Aisha Bhadelia

The Southern Counterpart of Lewis & Clark: The Red River Expedition
Hana Farid
Distinguished Achievement 2515 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Goose Creek Memorial Hs, Stephanie Schrull

Misty Copeland: Dancing into History
Brienne Schrull
Distinguished Achievement 2506 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Pace H S, Jorge Hernandez

"Houston, We've Had a Problem"
Sandra Salazar
Distinguished Achievement 2503 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Galveston: Outlasting The Odds
Brinton Freeze
Distinguished Achievement 2530 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma

Nasa's Manned Space Flight Programs
Eric Pena
Senior (grades 9-12) Individual Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2705 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma

Ada Lovelace*, The Enchantress of Computing: Exploring the Beginnings of the Information Evolution
Denisse Cordova
2 2729 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Joel R. Poinsett: the Exploration, Encounter, and Exchange of 19th Century National and International Ideas and Relations
Austin Turner
3 2712 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

Staying in Touch Electronically Since 1978: The Email of VA Shiva
Meena Hari
4 2701 College Station, TX, Brazos, Home School, Welch Home School, Melanie Welch

Let's ALL Play Ball: Exploration and Encounters Exchange Racism for Respect
Chris Welch
Distinguished Achievement 2733 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

The Evolution of the Modern Political Campaign: How New Frontiers in Technology Changed the Political Landscape Forever
Devarya Raman
Distinguished Achievement 2718 San Antonio, TX, Bexar, SAISD, Young Women's Leadership Academy, Emily Hartman

Andrew Carnegie
Gabriela Garcia
Senior (grades 9-12) Individual Paper   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2014 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Donna Britt

An Alien Race That Should Be Segregated Socially: Mendez v. Westminister
Tomas De La Rosa
2 2007 Taft, TX, San Patricio, Taft ISD, Taft High School, Suzanne Ransleben

Borders, Bandits, and One Revolting Plan
Rylee Hernandez
3 2019 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Suzanne Ransleben

Victory in Defeat
Kacey Manlove
4 2034 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

Seeds of the Scientific Revolution: The 12th Century Exchange Between East and West
Milena Djordjevic-Kisacanin
Distinguished Achievement 2029 Austin, TX, Travis, Private, Renaissance Academy, Aisha Bhadelia

Marco Polo’s Expedition; Exploration, Encounter, and Exchange that united Two Worlds
Saima Khan
Distinguished Achievement 2001 San Antonio, TX, Bexar, North East ISD, Johnson High School, Justin Felux

Freedom to Plunder: Early Modern Pirates and the World they Created
Lindsay Willson
Senior (grades 9-12) Group Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2827 Sunnvyale, TX, Dallas, Sunnvyale ISD, Sunnyvale High School, Kerry Green

Glenn Miller: Big Band Leader that Marched for Morale
Radhika Nune
Sharon Thomas
Naina Davis
Alina Mathew
2 2802 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Pace H S, Marisa Medrano

The Woman Who Encountered Unsanitary Conditions And Explored Visionary Methods In Healthcare
Alma Gamez
Madeleine Gregory
3 2815 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Petty-Binnig

In the Shadow of Mount Everest
Elvis Lainez
Vyanca Carlos
Dawayne Thomas
Gladys Barrera Gonzalez
Isaac Veloz
4 2807 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Goose Creek Memorial Hs, Stephanie Schrull

The Integrated Circuit: The Small Chip that Made a Big Impact
Utkarsh Sharma
Soham Datar
Distinguished Achievement 2829 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Carver H S For Applied Tech/Engineering/Arts, Todd Gonion
Jessica Gray


Charles Darwin and Evolution
Siboney Flores
Khairah Ali
Kaylah Anderson
Daisy Aguilar
Miquel Price
Distinguished Achievement 2816 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Richard Walker

Encounter and Exchange at Peking: The Boxer Rebellion and its Global Implications
Matthew Zhao
Humza Qavi
Tanmay Singh
Huy Tran
Vivek Raghuram

Jump to an award
Colonial Dames Award The Willie Lee Gay Award for African-American History
Student Choice Award George Washington Leadership Award
Texas Holocaust and Genocide Commission Award Texas Historical Records Advisory Board's Best Use of Texas Archival Collections
The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History The Dick & Scotty Memorial "Pioneering Texas Spirit" Award
The Hispanic Heritage Award  The Jewish History Award
The Jane McCallum Women in Texas History Award  The Oral History Award
The Locke Lord LLP Legal History Award  The Texas Old Missions and Forts Restoration Association Award

Colonial Dames Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1014 Junior (grades 6-8) Individual Paper The Electoral College
Livingston J H
Livingston, TXPolk County, Livingston Isd
Suzonna McFarlain Avery Evans
1032 Junior (grades 6-8) Individual Paper American Colonial Committees of Correspondence: Encountering Oppression, Exploring Unity, and Exchanging Visions of the Future
Gentry Junior High
Baytown, TXharris, GCCISD
Tara Fountain Benjamin Warford-Johnston


George Washington Leadership Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1115 Junior (grades 6-8) Individual Documentary Black + White = Gray: Robert E Lee's Path to the Confederacy
Stephen F. Austin Ms
Bryan, TXBrazos, Bryan ISD
Ashley Lopez Virgil Nunn
2232 Senior (grades 9-12) Group Documentary From Confederation to Nation
Impact Early College High School
Baytown, TXHarris, Goose Creek CISD
Steve Koester & Michael Fanning Matthew Broussard & Kyleigh Fanning


Student Choice Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1607 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Percy Julian
Shotwell Middle
Houston, TXHarris County, Adine ISD
Jerome Nickerson, Ellen Angel & Monica Blackshire Tatyana McClain & Han Van
2624 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Irma Lerma Rangel: Leveling the Playing Field for All
Falfurrias High School
Falfurrias, TXBrooks, Brooks county isd
David Salinas Mateo Requenez & Ramiro Soliz & Christian R. Perez & Jason R. Perez & Mabel Garza


Texas Historical Records Advisory Board's Best Use of Texas Archival Collections   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1226 Junior (grades 6-8) Group Documentary The Great Galveston Hurricane of 1900
EC Heritage Middle School
San Antonio, TXBexar, East Central ISD
Cari Garcie & Joshua Powell Chancellor Aikins & Kathryn Britz
2007 Senior (grades 9-12) Individual Paper Borders, Bandits, and One Revolting Plan
Taft High School
Taft, TXSan Patricio, Taft ISD
Suzanne Ransleben Rylee Hernandez


Texas Holocaust and Genocide Commission Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1008 Junior (grades 6-8) Individual Paper Nazi Human Experimentation: How Medical Exploration Became Outright Torture
Aledo Middle School
Aledo, TXParker County, Aledo Isd
Keegan Roady Carson Poupore


The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1006 Junior (grades 6-8) Individual Paper Moving America Forward: President Lyndon B. Johnson and the Fight for Civil Rights
First Colony Middle
Sugar Land, TXFort Bend County, Fort Bend Isd
Dean Krantz Alexia Hampson
1512 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit La Salle in Texas: How the French Attempt at Colonization Changed the Face of the New World
Salinas Homeschool
Spring, TXTexas, Klein ISD
Lisa Salinas Catherine Salinas
2007 Senior (grades 9-12) Individual Paper Borders, Bandits, and One Revolting Plan
Taft High School
Taft, TXSan Patricio, Taft ISD
Suzanne Ransleben Rylee Hernandez
2624 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Irma Lerma Rangel: Leveling the Playing Field for All
Falfurrias High School
Falfurrias, TXBrooks, Brooks county isd
David Salinas Mateo Requenez & Ramiro Soliz & Christian R. Perez & Jason R. Perez & Mabel Garza


The Dick & Scotty Memorial "Pioneering Texas Spirit" Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1609 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Van Cliburn - The Pianist Who Melted the Cold War
McLean Middle
Fort Worth, TXTarrant County, Fort Worth ISD
William Landy Samuel Ferguson & Walker Gore & John Nolan
2807 Senior (grades 9-12) Group Website The Integrated Circuit: The Small Chip that Made a Big Impact
Goose Creek Memorial Hs
Baytown, TXHarris, Goose Creek CISD
Stephanie Schrull Utkarsh Sharma & Soham Datar


The Hispanic Heritage Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1727 Junior (grades 6-8) Individual Website The Bracero Program
Young Women's Leadership Academy
San Antonio, TXBexar, SAISD
Emily Hartman Mia Mendez
2007 Senior (grades 9-12) Individual Paper Borders, Bandits, and One Revolting Plan
Taft High School
Taft, TXSan Patricio, Taft ISD
Suzanne Ransleben Rylee Hernandez
2624 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Irma Lerma Rangel: Leveling the Playing Field for All
Falfurrias High School
Falfurrias, TXBrooks, Brooks county isd
David Salinas Mateo Requenez & Ramiro Soliz & Christian R. Perez & Jason R. Perez & Mabel Garza


The Jane McCallum Women in Texas History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1317 Junior (grades 6-8) Individual Performance WASP's: Exploring the Air, Encountering Obstacles, and Exchanging Roles
Cedar Bayou Junior School
Baytown, TX Harris, Goose Creek CISD
Ashley Thurgood Grace Muller


The Jewish History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1017 Junior (grades 6-8) Individual Paper The 1972 Munich Olympics Massacre
Burkburnett Middle School
Burkburnett, TXWichita, Burkburnett ISD
Travis Copus & Judy Austin Kendall Starling


The Locke Lord LLP Legal History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1531 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Protected Beliefs, Illegal Actions: Polygamy vs. Law
Judson Ms
Converse, TXBexar, Judson ISD
Brenda Pieper Molly Tilton


The Oral History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
2nd Place Junior (grades 6-8) Individual Documentary Exploration in Medicine: The Salk Polio Vaccine
Teague Middle
Humble, TXHarris County, Aldine Isd
Brandy Medus Jasmine Vital
1st Place Junior (grades 6-8) Individual Documentary Annie Jump Cannon: The Woman Who Reached for the Stars
Sartartia Middle School
Sugar Land, TXFort Bend County, Fort Bend Isd
Debbie Engle Norah Rami
2nd Place Senior (grades 9-12) Individual Documentary From Typeset to Television: The Media”s Changing Impact on War
Rockport-Fulton High School
Rockport, TXAransas County, Aransas County ISD
Suzanne Ransleben Zakary Piwetz
1st Place Senior (grades 9-12) Individual Documentary Apollo 13
Plano East Sr H S
Plano, TXCollin County, Plano ISD
Richard Walker Aditya Palacharla


The Texas Old Missions and Forts Restoration Association Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1512 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit La Salle in Texas: How the French Attempt at Colonization Changed the Face of the New World
Salinas Homeschool
Spring, TXTexas, Klein ISD
Lisa Salinas Catherine Salinas


The Willie Lee Gay Award for African-American History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1006 Junior (grades 6-8) Individual Paper Moving America Forward: President Lyndon B. Johnson and the Fight for Civil Rights
First Colony Middle
Sugar Land, TXFort Bend County, Fort Bend Isd
Dean Krantz Alexia Hampson
1627 Junior (grades 6-8) Group Exhibit The Tuskegee Experiment
Young Women's College Preparatory Academy
Houston, TXHarris, Houston ISD
Nelva Williamson Jannah Adams & Calipha Coleman
1629 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Sadako Sasaki:Encounter with Hope and Peace
Earl Rudder Middle
San Antonio, TX, Bexar County, Northside ISD
Jacqueline Grobe &
Joshua Palmer
Izumi Vazquez & Yen-Wen Gaines
2033 Senior (grades 9-12) Individual Paper African American Struggle to Vote in Texas: The Use of White Primaries
Amarillo High School
Amarillo, TXRandall, Amarillo ISD
Danny Haney Meera Shaw
2513 Senior (grades 9-12) Individual Exhibit Encounter in Little Rock: Desegregating Central High
Louis D. Brandeis
San Antonio, TXBexar, Northside ISD
Amanda Hamilton Kylie Callaway


Jump to a scholarship
The UNT Department of History Texas History Day Scholarship
UT Austin Liberal Arts Scholarship

The UNT Department of History Texas History Day Scholarship    [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Levi Henderson 2002 Senior (grades 9-12) Individual Paper Encounter, Exchange, Nixon and Mao: The Week That Changed The World
Hereford, TX, Hereford High School
Richard LaMascus


UT Austin Liberal Arts Scholarship    [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Lindsay Willson 2001 Senior (grades 9-12) Individual Paper Freedom to Plunder: Early Modern Pirates and the World they Created
San Antonio, TX, Johnson High School
Justin Felux




 

Get this week's most popular Handbook of Texas articles delivered straight to your inbox