Texas History Day, May 2, 2015

Texas History Day

May 2, 2015

Junior Division Results

Senior Division Results

Special Award Recipients

Scholarship Recipients

Jump to a Category
Junior (grades 6-8) Group Documentary Junior (grades 6-8) Individual Documentary
Junior (grades 6-8) Group Performance Junior (grades 6-8) Individual Performance
Junior (grades 6-8) Group Exhibit Junior (grades 6-8) Individual Exhibit
Junior (grades 6-8) Individual Website Junior (grades 6-8) Individual Paper
Junior (grades 6-8) Group Website

Junior (grades 6-8) Group Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1229 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Parker Intermediate, Molly Albers

Leadership and Legacy: Malala Yousafzai
Heather Omoruyi
Hannah Omoruyi
Angelina Caballero
Alessandra Segovia Maldonado
2 1226 El Paso, TX, El Paso, El Paso Independent School District, Wiggs Middle School, Adriana Jimenez

Georges Méliès; The Godfather of Movie Magic
Daniel Edison
Joseph Horak
Justin Piel
Jackson Yellen
3 1211 Corpus Christi, TX, Nueces, Diocese of Corpus Christi, Incarnate Word Middle Level, Trisha Osborne-Kay

Roy Miller: A Leader with a Legacy
Patrick Shea
Anthony Matl
Drake Leeson
Honorable Mention 1216 Baytown, TX, Harris, GCCISD, Gentry Junior School, Allison Liner

Michael DeBakey
Carli Norris
Heather Tarver
Distinguished Achievement 1209 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Billie Baines Middle School, Cynthia Humphries

The Beatles
Ava Rodrigues
Camden Caffey
Distinguished Achievement 1205 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, Magoffin Middle, Citlalli Rodriguez

Bayard Rustin: Leading Change and Pacifism Through The March on Washington
Diamariz Burciaga
Makayla Grado
Distinguished Achievement 1202 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD , Baytown Jr. School, David Lagrange

Is it Three Strikes, Doc?
Daniel Guerrero
Peyton Nerf
Distinguished Achievement 1213 Austin, TX, Williamson County, Round Rock Isd, Cedar Valley Middle, Katie Moore

Leadership and Legacy: James Madison at the Constitutional Convention
Julia Perry
Brooke Frank
Distinguished Achievement 1221 Fort Worth, TX, Tarrant, Fort Worth Isd, Daggett Montessori, Stephen Shupee

The life, Legacy, and Leadership of Louis Braille
Christina Lemuz
Emilie Madrigal
Joy Yun
Distinguished Achievement 1223 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Sartartia Middle School, Judy Seffair

Alice Paul: The Legacy of the Iron-Jawed Angel
Yuqing Liu
Sameeha Rizvi
Junior (grades 6-8) Individual Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1102 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty
Earnest Garth

Ida B Wells: A Crusader for Justice
Gloria Conatser
2 1114 San Antonio, TX, Bexar, SAISD, Young Women's Leadership Academy, Adrean Springer

Willie Velasquez: Su voto es su voz
Devyn Moore
3 1130 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett, Burkburnett Middle School, Kendy Johnston

The W.A.S.P.s
Ginny Morris
Honorable Mention 1123 Baytown, TX, Harris, GCCISD, Gentry Junior School, Tara Fountain

Jonas Salk and the Polio Vaccine
Evelyn Longorio
Distinguished Achievement 1110 Lubbock, TX, Lubbock County, Lubbock ISD, Hutchinson Ms, Hannah Jones

Nixon: Rise to Victory, Fall to Defeat
Grace Shoop
Distinguished Achievement 1109 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Sartartia Middle School, Becki Smith

Gandhi: The Lost Weapon
Shreya Chawla
Distinguished Achievement 1105 Coppell, TX, Dallas County, Coppell Isd, Coppell Middle North, Angela Geiger

Lady Bird Johnson: An Environmental Leader
Akansha Singh
Distinguished Achievement 1113 Hewitt, TX, Mclennan, Midway, Midway Middle School, Shelby Milam

doing Business Together: Margaret Thatcher's Cold War Legacy
Lindsay North
Distinguished Achievement 1122 Corpus Christi, TX, Nueces, Diocese of Corpus Christi, Incarnate Word Middle Level, Trisha Osborne-Kay

JFK: His Legacy and Leadership
Devon Molina
Distinguished Achievement 1125 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend ISD, Quail Valley Middle, Larry Romero

LBJ and The Great Society
Ethan Chow
Junior (grades 6-8) Group Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1407 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty
Earnest Garth

Leading Ladies and the Legacy of 19th Century Social Reform
Neal Dupuy
Paige Dupuy
Brigitte Eichenberg
2 1421 Boerne, TX, kendall, boerne isd, Boerne Middle School North, Bryan Degner

James and Sybil Stockdale ; A Heroic Duo
Shaeffer Quinn
Olivia Lennon
Riley Sprowl
Nick Moon
Andrew Bow
3 1413 Austin, TX, Travis , private, One Day Academy, Laura Holle

Climbing Forbidden Steps: The Legacy of Ruby Bridges
Jake Brien
Hannah Edwards
Blake Mitchell
Reagan Komendera
Evan Hadd
Honorable Mention 1400 Austin, TX, Travis County, Austin Isd, O Henry Middle, Duane Devereaux

Lady Bird Johnson: "Where a Flower Blooms, There is Hope"
Kamilla Stevenin
Emma Stromberger
Distinguished Achievement 1405 North Zulch, TX, Madison, North Zulch ISD, North Zulch Isd, Holly Lyon

I Believe I Can Fly: The Wright Brothers Leadership and Legacy
Luis Garcia
Landon Theiss
Gage O'Neal
Kate Crocker
Distinguished Achievement 1402 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty
Earnest Garth

Henry David Thoreau: His small book with a big legacy
Rebecca Heldenbrand
Paris Hookham
Distinguished Achievement 1414 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Houston Academy, Elizabeth Gilbert

Cesar Chavez
Jacinto Delarosa
Eliab Castellan
Distinguished Achievement 1422 El Paso, TX, El Paso, El Paso Independent School District, Wiggs Middle School, Adriana Jimenez

Noah Webster and his Gift of Gab
Stephanie Chavez
Samantha Koplos
Sara Kuri
Distinguished Achievement 1424 Dallas, TX, Dallas County, Dallas Isd, William B Travis Middle, Ila Griffin

FDR: The Nation's Leader With a Legacy not to be Forgotten
Sophie Hooper
Max Chow
Ethan Lacey
Vanessa Garza
Distinguished Achievement 1426 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend ISD, Quail Valley Middle, Larry Romero

Florence Nightingale:The Pioneer of Modern Nursing
Neha Joshi
Sanika Kulkarni
Kanika Talwar
Junior (grades 6-8) Individual Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1304 Bellaire, TX, Harris County, Houston Isd, Pin Oak Middle School, John Gomez

Toussaint Louverture's Tree of Liberty: Leadership in Saint Dominigue, and a Legacy of Freedom in Amercia
Ahnia Leary-Haley
2 1313 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty
Earnest Garth

Behind the Lens: The Leadership and Legacy of Dorothea Lange
Harper Hoover
3 1316 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD , Baytown Jr. School, Michael Gill

Poster Girl with a Purpose
Skylar Newton
Honorable Mention 1309 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty
Earnest Garth

If I Could Talk to the Animals: The Leadership and Legacy of Jane Goodall
Derby Carlson
Distinguished Achievement 1310 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Reed Academy, Jan Martinez
Ann Ceaser

Sojournor Truth: Her Leadership, Her Legacy
Laila Chinn
Distinguished Achievement 1322 Livingston, TX, Polk County, Livingston Isd, Livingston J H, Suzonna McFarlain

A Diamond Among Pebbles: The Tragic Story of Joan of Arc
Zane Hill
Distinguished Achievement 1323 Austin, TX, Travis County, Austin Isd, O Henry Middle, Duane Devereaux

The Angel of the Battlefield: Clara Barton and Her Legacy of the American Red Cross
Adeline Sutherland
Junior (grades 6-8) Group Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1604 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Cedar Bayou Junior School, Carrie Kinnaman

Nellie Bly- Fearless Reporter
Danielle Garcia
Priscila Garcia
2 1627 Boerne, TX, kendall, boerne isd, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Werner Von Braun-reaching for the stars
Teresa Schwab
Mackenzie Shill
Shelby Curry
3 1610 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, Canyon Hills Middle, Jayne Pynes

Alice Paul: "Deeds not Words"
Kiara Morales
Jayla Collins
Honorable Mention 1603 Abilene, TX, Taylor, Abilene ISD, Clack Middle School, Alicia Taylor

Adina de Zavala - Angel of the Alamo
Chloe Farwell
Delaney Lecluyse
Distinguished Achievement 1616 Marathon, TX, Brewster, Marathon ISD, Marathon Isd, Andrea Johnson

Pete A. Gallego: Leadership and Legacy
Josh Haylock
Bailey Barlow
Isaac Briones
Distinguished Achievement 1622 Fort Worth, TX, Tarrant, Harmony Public Schools, Harmony School Of Innovation, Alain Dupiton

The Life and Legacy of Mel Fisher
Robert Kremer
Robert Barrett
Distinguished Achievement 1635 Houston, TX, Harris County, Adine ISD, Shotwell Middle, Monica Blackshire

George 'Mickey' Leland
Tatyana McClain
Beatriz Monterrubio
Tram Nguyen
Isabella Tejada
Distinguished Achievement 1636 Fort Davis, TX, jeff davis, fort davis isd, Fort Davis High School, Sara Pittman

Henry O. Flipper: Civil Right's Legacy
Rebekah Hicks
Zenayda Lara
Junior (grades 6-8) Individual Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1522 North Zulch, TX, Madison, North Zulch ISD, North Zulch Isd, Holly Lyon

Don't Tread On Us: The Leadership and Legacy of Lilly Ledbetter
Lilly Long
2 1519 Spring, TX, Harris, N/A, Salinas Homeschool, Lisa Salinas

Missing but Not Forgotten: How Two Unlikely Heroes Came to the Aid of Wounded & Missing Civil War Soldiers
Catherine Salinas
3 1518 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett, Burkburnett Middle School, Kendy Johnston

The Incorruptible Marie Curie
Aubrey Vogel
Honorable Mention 1503 Fort Worth, TX, Tarrant, Fort Worth Isd, Daggett Montessori, Stephen Shupee

Napoleon Bonaparte
Lara Perez
Distinguished Achievement 1536 Lubbock, TX, Lubbock County, Lubbock ISD, Hutchinson Ms, Gabriel Madrid

Florence Nightingale: Pioneer of the World's Nurses
Elisabeth Sorensen
Distinguished Achievement 1532 Fort Worth, TX, Tarrant County, Fort Worth ISD, McLean Middle, Teri Houston-Martin

Gandhi: A Voice of Non-Violence
Drew Williams
Distinguished Achievement 1517 El Paso, TX, El Paso, El Paso ISD, Morehead Middle School, Frank Clark

Coco Chanel
Giovanna Meza
Distinguished Achievement 1500 North Zulch, TX, Madison, North Zulch ISD, North Zulch Isd, Holly Lyon

Target Tokyo: The Legacy of the Doolittle Raiders
James Pryor
Junior (grades 6-8) Individual Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1710 San Antonio, TX, Bexar County, Northside ISD, Coke Stevenson Middle, Jennifer Cain

Baron von Steuben: The Professionalization of the Continental Army
Colby Renouf
2 1706 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty
Earnest Garth

Douglas McArthur- The Last Proconsul
Michael Wood
3 1735 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett, Burkburnett Middle School, Kendy Johnston

Leadership and Legacy: Reintroducing Martin Luther King, Jr.
William Louis
Honorable Mention 1711 El Paso, TX, El Paso, El Paso ISD, Morehead Middle School, Frank Clark

Henry Faulds: The Forgotten Scot
Xavier Dawkins
Distinguished Achievement 1712 Austin, TX, Williamson County, Round Rock Isd, Cedar Valley Middle, Katie Moore

The Assembly Line: Leadership and Legacy in Industrial History
Jenny Zhang
Distinguished Achievement 1716 Fort Worth, TX, Tarrant County, Fort Worth ISD, McLean Middle, Teri Houston-Martin

Indira Gandhi
Thu Pham
Distinguished Achievement 1718 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett, Burkburnett Middle School, Kendy Johnston

Walt Disney: The Man Behind the Magic
Caitlin Brooks
Distinguished Achievement 1731 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Stovall Middle, Daniel Perugini

William Randolph Hearst:Power to the Press
Devanny Jimenez
Distinguished Achievement 1734 Taft, TX, San Patricio County, Taft Junior High, Taft J H, Jessica Janota

Unclassified: James DeAnda's Quest for Mexican-American Civil Rights
Rylee Hernandez
Junior (grades 6-8) Individual Paper   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1012 Baytown, TX, Harris County, Goose Creek Cisd, Gentry J H, Toni Rosenbaum

Leading the Highest Court to Prominence: The Legacy of Chief Justice John Marshall
Benjamin Warford-Johnston
2 1019 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Stillman Middle, Frances Guerrero

The UFW Movement and Beyond: The Leadership and Legacy of Cesar E. Chavez
Monserrat Sandoval-Malherbe
3 1021 Highlands, TX, Harris, Goose Creek CISD, Highlands Junior, Alexsia Shankle

Michael E. DeBakey: Magician of the Heart
Shaily Yadav
Honorable Mention 1031 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend ISD, Quail Valley Middle, Larry Romero

An American Story in China: Dr. Sun Yat Sen's Legacy in Creating a Modern China
Jacqueline Chin
Distinguished Achievement 1016 Corpus Christi, TX, Nueces, Diocese of Corpus Christi, Incarnate Word Middle Level, Trisha Osborne-Kay

Texas: The Lone Star Flag
Alison Duncan
Distinguished Achievement 1007 Coppell, TX, Dallas County, Coppell Isd, Coppell Middle North, Angela Geiger

Gravely Misunderstood- LBJ A Legacy marred by Vietnam
Aneesh Sharma
Distinguished Achievement 1001 San Antonio, TX, Bexar County, Northside ISD, Coke Stevenson Middle, Jennifer Cain

Managing the Myth of Barbara McClintock
Paige Kubon
Distinguished Achievement 1028 Abilene, TX, Taylor, Abilene ISD, Clack Middle School, Alicia Taylor

Jose Antonio Navarro : The Fight for Tejano Rights and Political Impartiality in Texas
Isabel Rodriguez Figueroa
Junior (grades 6-8) Group Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1808 Taft, TX, San Patricio County, Taft Junior High, Taft J H, Jessica Janota

Education is Our Freedom...
Bryson Ward
Shaun Saldivar
2 1831 San Antonio, TX, Bexar County, Northside ISD, Coke Stevenson Middle, Jennifer Cain

Robert Oppenheimer and the Manhattan Project
Matthew Stout
Nathan Millwater
3 1810 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett, Burkburnett Middle School, Travis Copus

Nelson Mandela
Nick Deboe
Christian Lowe
Honorable Mention 1826 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Stillman Middle, Frances Guerrero

Cesar E. Chavez: A Leader and Legacy in the Fight for Farm Workers
Ana Cortez
Mark Perez
Distinguished Achievement 1813 Livingston, TX, Polk County, Livingston Isd, Livingston J H, Suzonna McFarlain

Believing in America: Theodore Roosevelt
Kallie Kelm
Emily Burris
Distinguished Achievement 1805 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty
Earnest Garth

John Muir- Environmental Leadership and Progressive Legacy
Thomas Felton
William Grant
Distinguished Achievement 1816 Houston, TX, Harris, Aldine ISD, Lewis Middle School, Thomas Dotson

Oveta Culp Hobby
Jillian Nguyen
Nicolas Gonzales
John Castaneda
Samantha Salazar
Elizabeth Manriquez
Distinguished Achievement 1821 Bellaire, TX, Harris County, Houston Isd, Pin Oak Middle School, John Gomez

Mahatma Gandhi: a Leader with a Legacy
Lauren Roth
Chloe Starr
Naimeh Roman
Distinguished Achievement 1828 Humble, TX, Harris County, Aldine Isd, Teague Middle, Ashley Morris

UNICEF: Reinforcing the Future
Bryce Wells
Alejandro Rico
Alousius Fombang
Andrew Fombang

Jump to a Category
Senior (grades 9-12) Group Documentary Senior (grades 9-12) Individual Documentary
Senior (grades 9-12) Group Performance Senior (grades 9-12) Individual Performance
Senior (grades 9-12) Group Exhibit Senior (grades 9-12) Individual Exhibit
Senior (grades 9-12) Individual Website Senior (grades 9-12) Individual Paper
Senior (grades 9-12) Group Website

Senior (grades 9-12) Group Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2204 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Mr.Houston: A Legacy as Big as The Lone Star State
Thalia Duran
Tomas Gonzales
Gabriel SáNchez
Gerardo Salazar
Edith Hernandez
2 2212 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Donna Britt
Michael Fanning

The Critical Path: From Nazi to NASA
Kyleigh Fanning
Logan Fanning
3 2228 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Nimitz Ninth Grade School, Richard Cheplick
Andrew Bernitt

Bringing Together the Heart and the Land, The Leadership and Legacy of Americas Conscience. John Steinbeck
Maryam Memon
Jennifer Soriano
Gladys Berrera
Slade Smith
Gabriel Bevil
Honorable Mention 2208 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Lee Ann Yates

The Jane Addams Platform: Defining Democracy through Equality and Opportunity in America
Meena Ramakrishnan
Riya Shah
Distinguished Achievement 2211 Kingsville, TX, Kleberg County, Kingsville Isd, H M King High School, Susan Etzler

Clara Barton & the Red Cross
Jackson Lewis
Devyn Hamblin
Distinguished Achievement 2200 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Lopez H S, Elizabeth Carr
Jose Ramirez

Leadership and Legacy of Dr. Martin Luther King, Jr.
Carlos Escobedo
Luis Garcia
Distinguished Achievement 2217 San Antonio, TX, Bexar County, San Antonio ISD, Burbank H S, Carlos De Leon
Martin Ramirez

Pablo Escobar: The King of Cocaine
Hermes Chavez
Alejandra Nunez
Enrique Nunez
Carlos Sanchez
Distinguished Achievement 2218 Navasota, TX, Grimes County, Navasota Isd, Navasota H S, Kathy Day

Building America: A Work in Progress
Mario Tovar
Aurora Meza
Lissette Palacios
Distinguished Achievement 2223 Sunnvyale, TX, Dallas, Sunnvyale ISD, Sunnyvale High School, Kerry Green

Jackie Robinson: A Game Changing Legacy
Leah Jeemon
Maysa Mustafa
Lydia Phillip
Benjamin Phillips
Distinguished Achievement 2229 San Antonio, TX, Bexar, Northside ISD, Louis D. Brandeis, Linda Ellis

Safety for Dummies: The Legacy of Samuel Alderson
Tuan Pham
Matthew Perz
Neil Crisostomo
Kumaran Arulmani
Ruiqi He
Senior (grades 9-12) Individual Documentary   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2100 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Heal the Man, Heal the Land: Roosevelt's Legacy Through the Civilian Conservation Corps
Brent Vela
2 2113 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Impact Early College High School, Ilija Milovanovic

Legacy of Winston Churchill
Divya Singh
3 2110 Addison, TX, USA, Dallas, Greenhill School, Monica Bullock

From Famine to Feast: Borlaug's Battle with World Hunger
Sidarth Subramanian
Honorable Mention 2106 Navasota, TX, Grimes County, Navasota Isd, Navasota H S, Heather Bright
Kathy Day

La Pasionaria de Tejas: Emma Tenauyca and the Fight for Equality
Layla Perez
Distinguished Achievement 2104 Richmond, TX, Fort Bend, FBISD, William B Travis, Luisa Escorcia

Ruth Handler and her Creation of Barbie
Sabrina Dauphin
Distinguished Achievement 2114 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Lee Ann Yates

Iranian Hostage Crisis
Aditya Palacharla
Distinguished Achievement 2120 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Suzanne Ransleben

Apollo's Webb
Zak Piwetz
Distinguished Achievement 2121 Austin, TX, Travis, Private, Austin Peace Academy, James Woodruff

Steve's Job: iLeft a Legacy that Lead a Revolution
Duriba Khan
Distinguished Achievement 2122 Alpine, TX, Brewster County, Alpine Isd, Alpine H S, Caroline Fox

Blaise-ing through the Principles Physics: Blaise Pascal
Marco Mata
Distinguished Achievement 2126 San Antonio, TX, Bexar County, Northside ISD, Health Careers H S, Michelle Brown
Kevin Zrubek

Breaking Marital Chains: The Rights to Loving
Victoria Paz
Senior (grades 9-12) Group Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2416 Austin, TX, Travis , private, One Day Academy, Laura Holle

The Socialite, the Slave, and the President: How Two Daring Women Deceived Jefferson Davis and Helped Grant Conquer the Confederacy
Jonathan Holle
Luke Victor
Rachel Hughes
Max Mitchell
Charis Nelson
2 2404 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Confronting Castro's Legacy
Bryan Lara
Leslie Marshall
Samuel Velos
Gerald Robinson
Hector Salinas
3 2409 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Lee Ann Yates

V for Victory
Jude Franklin
Joshua Mathew
Mark Mathenge
Kimberly Nguyen
Honorable Mention 2414 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Matthew John

Mickey Mouse's Apprenticeship: The Leadership and Legacy of the Globalized Walt Disney Company
Marcus Castillo
Cassandra Gonzalez
Juan Martinez
Gissell Perez
Marla Zarate
Distinguished Achievement 2410 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma

Mary Tape: Paving the Way for Chinese-American Education
Adrian Zaldivar
Jesus Llanas
Luiz Jimenez
Shivani Patel
Guadalupe Hernandez
Distinguished Achievement 2402 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Lee Ann Yates

Texas Tough: Women of World War II
Johanna Waters
Ramisa Chowdhury
Naveen Inim
Ayesha Farid
Distinguished Achievement 2419 Porter, TX, Montgomery, New Caney ISD, Porter High School, Leslie Richardson

1st Ladies of Texas
Claire Graham
Taylor McDoniel
Jacqulin Horelica
Rachel Owens
Distinguished Achievement 2423 San Antonio, TX, Bexar County, San Antonio ISD, Burbank H S, Carlos De Leon
Martin Ramirez

Cleopatra: Leadership and Legacy in Ancient Egypt
Zalliah Diaz
Jakob Estrada
Pedro Garcia
Abigail Gloria
Mika Kochheiser
Senior (grades 9-12) Individual Performance   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2320 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Crying Argentina and the Legendary Evita
Marissa Rodriguez
2 2317 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Impact Early College High School, Steve Koester

RESISTING THE REINS OF POWER: WASHINGTON AT HIS FINEST IN THE TEMPLE OF VIRTUE
Matthew Broussard
3 2314 Waco, TX, Mclennan County, Waco Isd, Waco H S, Ken Heller
Kristeen Williams
Lyssa Davoust

Soldiers, Statesmen, and Knightly Gentlemen: A Legacy in Leadership of a Divided Nation
Haley Miller
Honorable Mention 2311 San Antonio, TX, Bexar County, North East Isd, International School Of America, Dottie Griffith

Women Have Their Ways: The Legacy that Female Espionage Left Behind
Kannon Hall
Distinguished Achievement 2310 San Antonio, TX, Bexar County, North East Isd, International School Of America, Dottie Griffith

Harriett Beecher Stowe: Leading the Legacy of Nonviolent Resistance
Katie West
Distinguished Achievement 2307 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Rodrigo Garcia

Playing God: Eugenic Leadership, a Utopian or Dystopian Society
Kirstyn Gonzalez
Distinguished Achievement 2305 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Suzanne Ransleben

The Men Behind the Moon
Jake Manlove
Distinguished Achievement 2303 Missouri City, TX, Fort Bend County, Fort Bend ISD, Ridge Point High School, Jennifer O'Callaghan

A Medical Miracle: Frederick Banting and the Discovery of Insulin
Westley Sturhan
Senior (grades 9-12) Group Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2617 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Stephanie Cottle
Molly Fridley
Amanda Phillips

Leading the Way:One Heartbeat at a Time
Bailey Beck
Mallory Jackson
Bailey Odom
Clayton Maddie
Dylan Gill
2 2634 Falfurrias, TX, Brooks County, Brooks County Isd, Falfurrias H S, Imelda M Cantu

Selena The Legend
Ramiro Soliz
Orlando Garcia
Justin Bar
Gabriella Gonzalez
3 2614 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma

Thomas Nast and the Art of the Editorial Cartoon
Tamara Rangel
Hannah Guerrero
Lourdes Rodriguez
Genesis Munoz
Kyisha Butcher
Honorable Mention 2621 Plano, TX, Collin County, Plano ISD, Plano East Sr H S, Lee Ann Yates

Peace or Pieces: The Black Panthers' Leadership in the Fight for Civil Rights
Alaa Mustafa
Neha Srinivasan
Christine Shedd
Saumya Lohia
Distinguished Achievement 2627 Coppell, TX, Dallas, Coppell ISD , Coppell High School, Angela Geiger

Billie Jean King: The King of the Court
Erin Crumpler
Nicole Crumpler
Distinguished Achievement 2623 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Architecture of the Ages
Carolina Chala
Brianna Garcia
Judit Urrea Santos
Hanna Medina
Distinguished Achievement 2607 Falfurrias, TX, Brooks, Brooks county isd, Falfurrias High School, Martha Gutierrez

Audie Murphy: To Hell and Back
Jason Perez
Mateo Requenez
Christian Perez
Distinguished Achievement 2602 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Hanna H S, Diego Garcia
John Jefferson
Yolanda Flores-Moctezuma

William Gorgas
Jenny Guerrero
Viviana Castillo
Sada Cantu
Julie Soto
Senior (grades 9-12) Individual Exhibit   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2526 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Unshakable Nurse During Troubling Times
Emily Stone
2 2517 Lewisville, TX, Denton, Responsive Education Solutions, Founders Classical Academy, Jonathan Rogers

Anna of Byzantium
Ilinna Caros
3 2513 Waco, TX, Mclennan County, Waco Isd, Waco H S, Ken Heller
Kristeen Williams
Lyssa Davoust

First Do No Harm-- Ignaz Semmelweiss
Abby Garner
Honorable Mention 2528 Greenville, TX, Hunt, Greenville, Greenville Christian School, Lewis Smith

Kim Il Sung - The "Dear Leader" Becomes a Communist God
Marissa Hauser
Distinguished Achievement 2535 Houston, TX, Harris, Houston ISD, Michael E. Debakey High School For Health Professions, Venkata Katta

The Agony of the Man behind Manhattan Project
Nagendra Katta
Distinguished Achievement 2531 North Zulch, TX, Madison, North Zulch ISD, North Zulch Isd, Holly Lyon

A Celebration of Mary Kay Ash
Emma Baker
Distinguished Achievement 2507 El Paso, TX, El Paso County, Socorro Isd, El Dorado High School, Ayax Serrato

Las Soldaderas - Mujeres de Armas Tomar
Lailah Rodriguez-Fournier
Distinguished Achievement 2504 Pasadena, TX, Harris, Private, First Baptist Christian Academy, Alice Purcell

His Only Concern: Their Happiness
Katie Shin
Senior (grades 9-12) Individual Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2721 Schertz, TX, Guadalupe County, Schertz-Cibolo-U City Isd, Samuel Clemens H S, Connie Baker

THEODORE ROOSEVELT: LEADING THE CHARGE TO BUILD THE PANAMA CANAL
Suzanna Anthony
2 2706 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur Ninth Grade School, Charlotte Duff

Narkompros: Lunacharsky and Soviet Education
Denisse Cordova
3 2726 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Diane Nash: The Unsung and Daring Leader of the Civil Rights Movement
Neema Callender
Honorable Mention 2705 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Goose Creek Memorial Hs, Angie Lewis

More Work, Less Pay, No Way: Philip Murray and the United Steelworkers
Utkarsh Sharma
Distinguished Achievement 2717 Lorena, TX, McLennan, Lorena ISD, Lorena High School, Greg Blanchard
Greg Borchardt

Samuel Palmer Brooks: Leading the Baylor Community from 1902-1931
Joel Horton
Distinguished Achievement 2710 Justin, TX, Denton County, Northwest Isd, Northwest H S, Jennifer Kranzberg

JULIETTE GORDON LOW: AN EMPOWERING ROLE MODEL
Emily Baker
Distinguished Achievement 2719 Lubbock, TX, Lubbock, Independent, Kingdom Preparatory Academy, Megan Franks

William Wallace: Scotland's Gallant Guardian
Hannah Franks
Distinguished Achievement 2724 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Malcolm X: His Causes, His Struggles, His Legacy
Oriana Dominguez
Distinguished Achievement 2728 Waco, TX, Mclennan County, Waco Isd, Waco H S, Ken Heller
Kristeen Williams
Lyssa Davoust

How Nikola Tesla Changed the World
Fallon Bain
Senior (grades 9-12) Individual Paper   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2030 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Stephanie Cottle
Arlene Hastingshill

Dolores Huerta: The Legacy of Feminist in the Hispanic Labor Movement
Astrid Guevara
2 2016 San Antonio, TX, Bexar, Northside ISD, John Jay Science & Engineering Academy, Travis Weissler

Cantinflas: The Cinematic Revolutionary Hero
Stephanie Hernandez
3 2020 Beaumont, TX, Jefferson, Beaumont ISD, West Brook High School, Melanie Pharis

George Washington: First in War, First in Peace, and First in the Hearts of His Countrymen
Emma Scofield
Honorable Mention 2017 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Matthew John

Beyond Nursing and Public Health: Florence Nightingale and Her Enduring Initiatives
Devika Raju
Distinguished Achievement 2014 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Hightower H S, Mercedes Williams

The Marshall Plan: Beacon of Generosity and American Leadership
Devanshi Udeshi
Distinguished Achievement 2007 Lewisville, TX, Denton, Responsive Education Solutions, Founders Classical Academy, Jonathan Rogers

Dr. Jane Goodall: A Committed Life
Laurel Pinkney
Distinguished Achievement 2006 Terlingua, TX, Brewster County, Terlingua CSD, Big Bend H S, Betina Kearns

Leadership, Legacy, Lady Bird: How Lady Bird Johnson Led the Way in Nature Conservation in The Lone Star State, and How Her Legacy is Felt Nationwide
Taylor Luttrell-Williams
Distinguished Achievement 2002 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Patricia Gonzalez

The World Health Organization's Legacy: Taking the Lead In The Eradication of Smallpox
Angel Martinez
Distinguished Achievement 2033 Amarillo, TX, Potter County, Amarillo Isd, Amarillo H S, Danny Haney

Quanah Parker: A Leader of Two Worlds
Vikram Shaw
Senior (grades 9-12) Group Website   [back to top]
Rank Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2829 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Wild Bill Donovan: Leader of American Espionage
Makayla Jefferson
Gabriel Guzman
Sayfaldin Thabit
Billy Toledo
Natalie Garza
2 2826 San Antonio, TX, Bexar County, Northside ISD, Health Careers H S, Lindsey Bey

Dr. Charles Drew: "Father of the Blood Bank"
Harshika Avula
Lekhya Kintada
Daniel Noorily
Bharath Ram
3 2816 Waco, TX, Mclennan County, Waco Isd, Waco H S, Ken Heller
Kristeen Williams
Lyssa Davoust

Rachel Carson: A Witness to Nature
Sarah Sriram
Dylan Rivera
Daniela Juarez
Alizea Alonzo
Mackenzie Green
Honorable Mention 2809 Austin, TX, Williamson County, Round Rock Isd, Westwood H S, Kelly Saenz

Rachel Carson - Power of the Pen
Maanasa Nathan
Hamsini Nathan
Priya Ramamoorthy
Kavya Ramamoorthy
Smrithi Mahadevan
Distinguished Achievement 2815 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Stephanie Cottle

Ross S. Sterling: From Humble Beginnings to a Texas Sized Legacy
Lauren Hillin
Megan Clausen
Casey Benskin
Sarah Gregorcyk
Emily Thomas
Distinguished Achievement 2806 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma

Eugene V. Debs: The Father of American Socialism
Flor Garcia
Jose Delgado
Ariel Velasquez
Distinguished Achievement 2805 Hereford, TX, Deaf Smith County, Hereford ISD, Hereford High School, Richard Lamascus

Margaret Thatcher: The Iron Lady
Courtney Rudd
Emily Henson
Distinguished Achievement 2819 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Vince Lombardi: Is the Leadership Style Americans Looked up to in the 1960s Still Relevant Today?
Matthew Traphan
Christian Mallard
Juan Zamarripa
Distinguished Achievement 2830 Sunnvyale, TX, Dallas, Sunnvyale ISD, Sunnyvale High School, Kerry Green

The Legacy of Women's Suffrage
Angel Alexander
Josna Gigi
Rachel Joseph
Christin Sajan

Jump to an award
Colonial Dames Award Student Choice Award
The Dick & Scotty Memorial "Pioneering Texas Spirit" Award The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History
The Jewish History Award The Hispanic Heritage Award
The Locke Lord LLP Legal History Award The Jane McCallum Women in Texas History Award
The Willie Lee Gay Award for African-American History The Oral History Award
 

Colonial Dames Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1012 Junior (grades 6-8) Individual Paper Leading the Highest Court to Prominence: The Legacy of Chief Justice John Marshall
Gentry J H
Baytown, TXHarris County, Goose Creek Cisd
Toni Rosenbaum Benjamin Warford-Johnston
2020 Senior (grades 9-12) Individual Paper George Washington: First in War, First in Peace, and First in the Hearts of His Countrymen
West Brook High School
Beaumont, TXJefferson, Beaumont ISD
Melanie Pharis Emma Scofield
Student Choice Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1614 Junior (grades 6-8) Group Exhibit The Hudson River School- leading in American Art
Atlas Academy
Waco, TXMcLennan County, Waco ISD
Mary Duty & Earnest Garth Stephanie Mendoza & Paula Ortiz & Ximena Reynosa
2628 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Benito Juarez
Valle Verde Early College High School
El Paso, TXEl Paso, Ysleta Independent School District
Isabel Mora Cassandra Rivera & Kelly Suarez & Anasofia Santiesteban & James Porras
The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1007 Junior (grades 6-8) Individual Paper Gravely Misunderstood- LBJ A Legacy marred by Vietnam
Coppell Middle North
Coppell, TXDallas County, Coppell Isd
Angela Geiger Aneesh Sharma
1603 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Adina de Zavala - Angel of the Alamo
Clack Middle School
Abilene, TXTaylor, Abilene ISD
Alicia Taylor Chloe Farwell & Delaney Lecluyse
2033 Senior (grades 9-12) Individual Paper Quanah Parker: A Leader of Two Worlds
Amarillo H S
Amarillo, TXPotter County, Amarillo Isd
Danny Haney Vikram Shaw
2634 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Selena The Legend
Falfurrias H S
Falfurrias, TXBrooks County, Brooks County Isd
Imelda M Cantu Ramiro Soliz & Orlando Garcia & Justin Bar & Gabriella Gonzalez
The Dick & Scotty Memorial "Pioneering Texas Spirit" Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1400 Junior (grades 6-8) Group Performance Lady Bird Johnson: "Where a Flower Blooms, There is Hope"
O Henry Middle
Austin, TXTravis County, Austin Isd
Duane Devereaux Kamilla Stevenin & Emma Stromberger
2607 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Audie Murphy: To Hell and Back
Falfurrias High School
Falfurrias, TXBrooks, Brooks county isd
Martha Gutierrez Jason Perez & Mateo Requenez & Christian Perez
The Hispanic Heritage Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1019 Junior (grades 6-8) Individual Paper The UFW Movement and Beyond: The Leadership and Legacy of Cesar E. Chavez
Stillman Middle
Brownsville, TXCameron County, Brownsville Isd
Frances Guerrero Monserrat Sandoval-Malherbe
1603 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Adina de Zavala - Angel of the Alamo
Clack Middle School
Abilene, TXTaylor, Abilene ISD
Alicia Taylor Chloe Farwell & Delaney Lecluyse
1808 Junior (grades 6-8) Group Website Education is Our Freedom...
Taft J H
Taft, TXSan Patricio County, Taft Junior High
Jessica Janota Bryson Ward & Shaun Saldivar
2030 Senior (grades 9-12) Individual Paper Dolores Huerta: The Legacy of Feminist in the Hispanic Labor Movement
Ross S. Sterling
Baytown, TXHarris, Goose Creek CISD
Stephanie Cottle & Arlene Hastingshill Astrid Guevara
2634 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Selena The Legend
Falfurrias H S
Falfurrias, TXBrooks County, Brooks County Isd
Imelda M Cantu Ramiro Soliz & Orlando Garcia & Justin Bar & Gabriella Gonzalez
2708 Senior (grades 9-12) Individual Website The Leadership and Legacy of Simon Bolivar
Young Women's College Preparatory Academy
Houston, TXHarris, Houston ISD
Nelva Williamson Desirae Thorne
The Jane McCallum Women in Texas History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1326 Junior (grades 6-8) Individual Performance Branded in History: The Leadership and Legacy of Henrietta King
North Zulch Isd
North Zulch, TXMadison, North Zulch ISD
Holly Lyon Sierra Schueneman
1400 Junior (grades 6-8) Group Performance Lady Bird Johnson: "Where a Flower Blooms, There is Hope"
O Henry Middle
Austin, TXTravis County, Austin Isd
Duane Devereaux Kamilla Stevenin & Emma Stromberger
2419 Senior (grades 9-12) Group Performance 1st Ladies of Texas
Porter High School
Porter, TXMontgomery, New Caney ISD
Leslie Richardson Claire Graham & Taylor McDoniel & Jacqulin Horelica & Rachel Owens
The Jewish History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1009 Junior (grades 6-8) Individual Paper Oskar Shindler
Irma Rangel Ywl School
Dallas, TXDallas County, Dallas Isd
Vickie Williams Jimena Soto
2014 Senior (grades 9-12) Individual Paper The Marshall Plan: Beacon of Generosity and American Leadership
Hightower H S
Sugar Land, TXFort Bend County, Fort Bend Isd
Mercedes Williams Devanshi Udeshi
The Locke Lord LLP Legal History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1522 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Don't Tread On Us: The Leadership and Legacy of Lilly Ledbetter
North Zulch Isd
North Zulch, TXMadison, North Zulch ISD
Holly Lyon Lilly Long
The Oral History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1114 Junior (grades 6-8) Individual Documentary Willie Velasquez: Su voto es su voz
Young Women's Leadership Academy
San Antonio, TXBexar, SAISD
Adrean Springer Devyn Moore
1128 Junior (grades 6-8) Individual Documentary Corazon Aquino: From Housewife to President
Morehead Middle School
El Paso, TXEl Paso, El Paso ISD
Frank Clark Bettina Mateo
2100 Senior (grades 9-12) Individual Documentary Heal the Man, Heal the Land: Roosevelt's Legacy Through the Civilian Conservation Corps
Nimitz High School
Houston, TXHarris County, Aldine ISD
Barbi Binnig Brent Vela
2120 Senior (grades 9-12) Individual Documentary Apollo's Webb
Rockport-Fulton High School
Rockport, TXAransas County, Aransas County ISD
Suzanne Ransleben Zak Piwetz
The Willie Lee Gay Award for African-American History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1030 Junior (grades 6-8) Individual Paper Madam C J Walker:A Breakthrough
Rayford Intermediate
Humble, TXHarris, Aldine ISD
Latarsha King, Christopher Jones & Clamancia Ramirez Kayelynn Dargans
1617 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Jackie Robinson: Heating up Civil Rights
John Folks Middle School
San Antonio, TXBexar, Northside
Lisa Casas Annette Guerra-Armendariz & Emily Holmes
2021 Senior (grades 9-12) Individual Paper Berry Gordy: Creating the sound of America and the legacy of oppurtunity
Summit International Preparatory
Arlington, TXTarrant, Uplift
Scott Delcambre Antoinette Cavalier-Fobb
2621 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Peace or Pieces: The Black Panthers' Leadership in the Fight for Civil Rights
Plano East Sr H S
Plano, TXCollin County, Plano ISD
Lee Ann Yates Alaa Mustafa & Neha Srinivasan & Christine Shedd & Saumya Lohia

Jump to a scholarship
The UNT Department of History Texas History Day Scholarship
UT Austin Liberal Arts Scholarship

The UNT Department of History Texas History Day Scholarship    [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Stephanie Hernandez 2016 Senior (grades 9-12) Individual Paper Cantinflas: The Cinematic Revolutionary Hero
San Antonio, TX, John Jay Science & Engineering Academy
Travis Weissler
UT Austin Liberal Arts Scholarship    [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Devika Raju 2017 Senior (grades 9-12) Individual Paper Beyond Nursing and Public Health: Florence Nightingale and Her Enduring Initiatives
Brownsville, TX, Veterans Memorial High School
Matthew John

Get this week's most popular Handbook of Texas articles delivered straight to your inbox